Ростоцький Станіслав Йосипович

Рішенням виконавчого комітету Дубенської міської ради №75 від 14.03. 1984 року присвоєно звання «Почесний громадянин» міста Дубна»
Станіслав Ростоцький народився 21 квітня 1922 року в Рибінську.
В 1940 році закінчив школу і поступив в Інститут філософії та літератури.
Через хворобу хребта під час призову 1940 року був визнаний нестройовим. Проте, в лютому 1942 року його призвали до війська. Спершу він служив в 46-ій запасній стрілецькій бригаді,розташованій біля станції Сурок в Марійській АРСР. У вересні 1943 року Станіслав втік на фронт. Воював він простим солдатом у складі 6-ого гвардійського кавалерійського корпусу. Пройшов з боями від Вязьми до Рівного.
11 лютого 1944 року під Дубном Ростоцького було важко поранено.
Кілька місяців він провів у шпиталях Рівного та Москви, переніс складні операції. В серпні 1944 року був звільнений від військової служби, як інвалід війни другої групи. За проявлений героїзм Станіслав Ростоцький став кавалером ордена Червоної Зірки.
У вересні 1944 року вступив до Інституту кінематографії в майстерню Г.М. Козинцева. Навчався довгих 7 років, оскільки одночасно з навчанням працював в картинах вчителя на кіностудії «Ленфільм». По закінченню навчання, Козинцев рекомендував Ростоцького, як режисера готового до роботи в художній кіноматографії. В 1952 році отримав направлення на кіностудію імені Горького, де й пропрацював усе життя.
Фільми Станіслава Ростоцького «А зори здесь тихие», «Белый Бим, чёрное ухо» номінувалися на премію Американської кіноакадемії. Три його картини— «А зори здесь тихие», «Доживём до понедельника», «Белый Бим Черное ухо», згідно з опитуванням журналу «Советский экран», визнавалися кращими фільмами року .
В 1998 році Станіслав Ростоцький зіграв роль генерала Сінтяніна в багатосерійному телефільмі «На ножах» режисера А. Орлова за романом Лєскова.
Станіслав Ростоцький - автор великої кількості статей в журналах «Искусство кино», «Советский экран», в збірках спогадів про С. Ензенштейна, Г. Козинцева, А. Москвина, Л. Бикова. Був членом Спілки кінематографістів СРСР та РРФСР, головою журі в п’яти Московських міжнародних кінофестивалів (у 1975, 1977, 1979, 1981 та 1983 роках).
Відомий російський кінорежисер Станіслав Ростоцький помер 11 серпня 2001 року від широкого інфаркту. Це сталося, коли 79-річний майстер їхав у Виборг на кінофестиваль «Вікно в Європу».