Луцька брама ХVІ – ХVІІ ст. (охор. № 610-Н)

Пам’ятка архітектури національного значення – Луцька брама є візитівкою міста Дубна, адже в часи пізнього середньовіччя вона відігравала важливе оборонне значення, слугувала митним та транспортно-регулюючим пунктом. Історія Луцької брами сягає кінця ХV ст. і пов’язана з просторовою локацією міста Дубна. Мурована брама була збудована у стилі ренесансу з каменю і цегли в 1623 році архітектором Якубом Медлені. 
Луцька брама розташована на давній дорозі з Дубна в Луцьк, відігравала роль в’їздових воріт і оборонної башти у системі міських укріплень. Споруда була зв’язана із земляним валом, захищаючи місто із західного боку. До брами вів міст, перекинутий через рів з водою. 
Луцька брама – рідкісна різновидність невеликого барбакану, крім Волині, ніде більше в Україні не зустрічається. У плані башта являє собою сполучення невеликого овалу з довгим прямокутником, зверненим у бік міста.
Вірогідно, що образ Луцької брами вплетено у сюжет повісті Миколи Васильовича Гоголя «Тарас Бульба». 
В останньому десятиріччі ХVІІІ ст. існувала у місті Дубні масонська ложа «Досконала таємниця»  під зверхністю власника Дубна Михайла Любомирського. Засідання цієї ложі відбувалось саме у Луцькій брамі на третьому поверсі.