Шумовський Юрій Федорович

Рішенням Дубенської міської Ради від 02.06.1995 року № 74 присвоєно звання « Почесний громадянин» міста Дубна
 
Народився 23 березня 1908 року в селі Мирогощі Дубенського повіту у родині священника.
Навчався у Дубенській гімназії та Крем’янецькій духовній семінарії.
Описує свої юнацькі роки Юрій Шумовський у спогадах «Зруйноване гніздо», що має підзаголовок «Історія одної священницької родини на Волині.
Юрій Шумовський став членом таємної пластунської організація, Він згадує пластовий перегляд, що відбувався на так званому „Гнилому озері”у лісах поблизу Крем’янця за участю Арсена Річинського, відомого організатора пластового руху. Семінаристи приятелювали з ліцеїстами та гімназистами - польсьми і українськими. Він отримав диплом з правом вступу на богословський факультут Варшавського університету, який закінчив у 1932 році та був рукоположений на священика.
У 30-тих роках, будучи священником на Волині, одночасно викладав українську мову та літературу в середніх школах та технікумі.
В 1934 році Шумовський став делегатом консерваторської служби Державного Археологічного музею у Варшаві.
По-справжньому зацікавила його конкретна археологія, коли вперше знайшов кілька камінних доісторичних знарядь у своєму рідному селі Мирогощі. Віднайшов рештки палеомастодонта в с. Вілігори біля Рівного. За німецької окупації-директор Рівенського обласного археологічного музею.
У 1908-1944 роках проживав на Волині (Дубно, Рівне, Мирогоща).
Найбільше Шумовського захоплювали археологічні розкопи Африки. 1951- 1956рр. за доручення Французького Інституту Чорної Африки в Судані провадив археологічні розкопи в Африці, був директором музею у Бамако. В 1961 на основі своїх досліджень у Африці Шумовський в еміґрантській ґазеті «Новое Русское Слово» надрукував розвідку «Затеряное еврейское племья в Африке». Вже через місяць статтю передрукував тель-авівський «Вестник Израиля», а згодом ще з кілька авторитетних європейських часописів. Це дало поштовх для досліджень африканського континенту. Шумовський присвятив Африці кілька своїх книг: «Під гарячим сонцем Африки»(1956 рік), «Посеред джунглів і саван», «З мого побуту в Судані», «Маски муринів (тобто негрів)», «По слідах давньо-минулого Малі», «Західноафриканська кераміка, її форма та орнаментація», «Історія культури народів Західної Африки» (університетський підручник, вийшов англійською, французькою та російською мовами). В 1957 році Шумовський залишив Африку і оселився в США. На американському континенті він був викладачем в кількох університетах, зокрема викладав антропологію, еволюцію людства, історичну геологію, доісторичну археологію, історію культури слов'янських народів, археологію України. Також брав участь в міжнародних конґресах, симпозіумах у Польщі, Сенегалі, Алжирі, США, Канаді.
З 1958 року дійсний член НТШ(Наукове Товариство ім.Шевченка). Після того, як був створений історико – культурний заповідник в Дубно, передав туди свою величезну колекцію, яку збирав впродовж 1920–90–хр.р Священик у США. Помер у 2003 році.