Фарний костел Яна Непомука 1830 р. (охор. № 14-Рв)

Костел Яна Непомука ХІХ ст.

Однією з духовних святинь нашого міста є римо-католицький костел Яна Непомука.  Історія парафіяльного костелу у місті Дубні сягає ХVІ ст. Перший храм, про який відомо, був дерев’яний і стояв поблизу місця пізнішого розташування монастиря бернардинів. Він був присвячений на честь святого Андрія.  З-поміж можновладних осіб Речі Посполитої, які надавали фундуші на розвиток храму, були: князь Дмитро Корибут Вишневецький, князь Владислав-Домінік Заславський, Теофілія-Людовика Любомирська, князь Павло та Маріанна Сангушки. 
 Документально підтверджено існування  тимчасового дерев’яного костелу, названого на честь Вознесіння Діви Марії. Його було зруйновано пожежею у 1811 році. Будівництво кам’яного  костелу розпочалося після 1791 році, було перервано і продовжилось з 1816 року. Освячення парафіяльного костелу відбулось у  1830 році місцевим парохом Алоїзом Осинським.
 Костел відноситься до періоду пізнього класицизму і за своїми  стильовими ознаками є прикладом провінційного його впровадження. Костел названий на честь покровителя костелу - шанованого чеського католицького святого, священика, мученика Яна Непомука. У західній церкві святий є патроном  доброї сповіді, сповідників та подорожніх. Фігура св. Яна Непомука була своєрідним покровителем-оберегом нашого міста, мала боронити його жителів та гостей від різного лиха. 
Зафіксовано історичний факт, що 150 років тому, у 1842 році, у часи гонінь російського самодержавства католицької віри, у храмі відбулося євхаристійне чудо. Коли віруючі прийшли помолитися, в променях, над вівтарем з’явився Ісус з розпростертими над людьми руками, ніби їх підтримував. Поки всі молилися, Ісус не зникав. Тодішня влада заборонила священнику розповідати цю історію, проте незабаром про неї стало відомо за межами Волині. Факт чуда зафіксований у документах Ватикану. 
У 1946 р. була спроба закрити костел, але він ще продовжував свою діяльність близько 13 років. Остаточно костел був закритий 21 листопада 1959 р. і в ньому була розміщена спортивна школа. Згідно рішення Дубенської міської ради остаточно костел повернутий 9 лютого 1994 р.
На святкування 400-річчя костелу за кошти міського бюджету Дубна були подаровані дзвони, виготовлені польськими майстрами із високоякісного сплаву за старовинною технологією. Це дзвін «Іоанн» - на честь Яна Непомука та Іоана Павла Другого. Другий дзвін – «Серафим» - на честь Серафима Кощуби.