Новина


Ріст мінзарплати з 1 квітня: на що він вплине для роботодавця і працівника?

Мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.
Із 1 квітня 2024 року мінімальну заробітну плату визначено:
у місячному розмірі - 8000 гривень;
у погодинному розмірі - 48 гривень (ст.8 Закону про Держбюджет-2024).
У зв’язку із збільшенням розміру мінімальної заробітної плати підлягають перерахунку розміри тарифних ставок і посадових окладів для суб’єктів господарювання, умови оплати праці яких визначені виходячи із розміру мінімальної заробітної плати.
Мінімальний розмір ЄСВ з цієї дати підвищиться до 1760 грн. 
Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України. Згідно зі статтею 31 Закону України «Про оплату праці» розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.
Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.
Якщо розмір заробітної плати у зв’язку з періодичністю виплати її складових є нижчим за розмір мінімальної заробітної плати, проводиться доплата до рівня мінімальної заробітної плати.
У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.
Приклад розрахунку податків із мінімальної зарплати з 1 квітня 2024 року:
нарахування - 8000грн;
нарахування ЄСВ - 8000 х 22% = 1760 грн;
утримання ПДФО - 8000 х 18% = 1440 грн;
утримання військовий збір 8000 х 1,5% = 120 грн;
всього утримано: 1560 грн (ПДФО + ВЗ);
до виплати «на руки» найманому працівнику: 8000–1560 = 6440грн/місяць.
Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці, є грубим порушенням трудового законодавства, за яке роботодавці несуть відповідальність у вигляді штрафу - у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.